Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że układ odpornościowy człowieka z nieznanych przyczyn atakuje zdrowe komórki stawów, powodując ich bolesność, obrzęk oraz zesztywnienie. Bolesne i dokuczliwe objawy uniemożliwiają wykonywanie nawet najprostszych czynności takich jak mycie, ubieranie czy swobodne poruszanie się. Wraz z postępem choroby, w wyniku przewlekłego procesu zapalnego, dochodzi do zniszczeń stawów, które ulegają deformacji i trwałemu unieruchomieniu. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń objawów i ich remisji, czyli czasowego uśpienia. Nieleczona lub niewłaściwie leczona może prowadzić do ciężkiej niepełnosprawności.

RZS ze względu na objawy i przebieg wpływa negatywnie na jakość życia osób chorych zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Dlatego bardzo ważne jest udzielanie pomocy i okazywanie zrozumienia chorym na RZS.

Oprócz pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności, opiekunowie osób z RZS  są również dla chorych wsparciem emocjonalnym. Istotnego wsparcia w radzeniu sobie z ograniczeniami fizycznymi oraz problemami natury psychicznej udzielają chorym stowarzyszenia pacjentów.

Pragniesz pomóc bliskiej Ci osobie chorej na RZS, lecz być może nie wiesz, jak to zrobić? Oto kilka sposobów, jak możesz pomóc przyjacielowi lub członkowi rodziny:

  • Pomagaj w wykonywaniu prostych ćwiczeń, które pozwolą choremu zachować ruchomość stawów. Postępuj zgodnie z opracowanym przez lekarza planem ćwiczeń.
  • Udzielaj pomocy przy realizacji codziennych obowiązków. Pamiętaj, że dla osób z RZS często nawet otwarcie słoika albo przekręcenie klamki może okazać się niemożliwe do wykonania. Możesz poprawić jakość życia chorych pomagając im przy wykonywaniu najprostszych czynności lub wspólnie szukać rozwiązań, które pozwolą im samodzielnie wykonywać te zadania.
  • Przygotuj chorego do wizyty u lekarza lub towarzysz mu podczas tego spotkania. Pomóż mu sporządzić listę pytań, które chory chciałby lub powinien zadać lekarzowi. Przejrzyjcie udostępniony na stronie Przewodnik dla Pacjenta, który pomoże Wam przygotować się do wizyty u lekarza.  Staraj się motywować i  wspierać chorego. To szczególnie ważne w przypadku, gdy chory utracił częściowo samodzielność.

Ktoś z Twoich bliskich choruje na RZS? Po pierwsze, poszerz swoją wiedzę na temat tej choroby. Po drugie, pamiętaj, że RZS to choroba przewlekła, która wymaga stałego monitorowania jej przebiegu. Informacji i wsparcia szukaj na stronach organizacji pacjentów.

Poniżej znajdziesz zestaw materiałów dla osób wspierających chorych na RZS. Z nich dowiesz się więcej na temat RZS i poznasz sposoby, jak skutecznie pomóc choremu w walce z RZS.