Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) może mieć wpływ na wiele aspektów życia chorych, zarówno w sferze fizycznej i emocjonalnej, jak i prywatnej oraz zawodowej. Wspólnie z lekarzem macie do wyboru wiele metod, które pozwalają ograniczać wpływ choroby na Twoje życie.  Wypełnij krótki kwestionariusz i sprawdź, czy na pewno robisz wszystko, by skutecznie kontrolować przebieg RZS.

CO WIESZ O RZS?

Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, jak skutecznie kontrolować przebieg RZS

P1

Prawda czy Fałsz? Jeśli nic mnie nie boli, to oznacza, że mam RZS pod kontrolą.

questionArrow
correctImg
ODPOWIEDŹ: FAŁSZ

Sprawdź, co to oznacza?: Samodzielnie nie jesteś w stanie prawidłowo ocenić stopnia nasilenia RZS. Nawet, jeśli objawy sugerują poprawę, choroba może nadal postępować powodując nieodwracalne zmiany w stawach. Dlatego należy regularnie chodzić do reumatologa, sprawdzać jaka jest aktywność choroby i skutecznie przeciwdziałać dalszym zmianom w stawach.

P2

Odpowiedz Tak lub Nie. Czy można zahamować postęp RZS?

questionArrow
correctImg
ODPOWIEDŹ: TAK

Sprawdź, co to oznacza?:  Możliwe jest zahamowanie lub spowolnienie postępu RZS. Należy jednak pamiętać, że brak kontroli nad przebiegiem choroby umożliwia jej dalszy rozwój, a RZS w zaawansowanej postaci może spowodować nieodwracalne uszkodzenia stawów. Dlatego, wcześnie postawiona diagnoza jest bardzo ważna ponieważ pozwala na opracowanie i szybkie wdrożenie planu Twojego leczenia.

 

P3

Prawda czy Fałsz? Rozmowa z lekarzem o tym, jak RZS wpływa na moje codzienne życie (pracę, aktywność fizyczną i życie towarzyskie), nie ma większego znaczenia.

questionArrow
correctImg
ODPOWIEDŹ: FAŁSZ

Sprawdź, co to oznacza?: Wiele osób z RZS ma trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak mycie, ubieranie się, otwieranie słoika albo przekręcanie klamki. Globalne badanie przeprowadzone  w ramach kampanii  "RZS: Dołącz do działania" wykazało, że ponad połowa (57%) pacjentów przyznaje, że RZS negatywnie wpływa na ich zdolność wykonywania prostych, codziennych czynności. Rozmowa z lekarzem jest ważna, bo pozwala Ci określić cele osobiste, a potem wspólnie opracować plan leczenia, który jest dostosowany do Twoich potrzeb.

 

P4

Prawda czy Fałsz? Zmiany w stawach spowodowane przez RZS są odwracalne.

questionArrow
correctImg
ODPOWIEDŹ: FAŁSZ

Sprawdź, co to oznacza?: Zmiany w stawach wywołane przez RZS mają charakter trwały i są nieodwracalne. Dlatego wcześnie postawiona diagnoza jest bardzo istotna. Pozwala ona na opracowanie i szybkie wdrożenie planu leczenia, który zapobiegnie dalszym uszkodzeniom w stawach.

P5

Prawda czy Fałsz? Skoro od lat jakoś żyję z objawami RZS, to oznacza, że plan leczenia choroby jest mi niepotrzebny.

questionArrow
correctImg
ODPOWIEDŹ: FAŁSZ

Sprawdź, co to oznacza?: W leczeniu RZS stosuje się wiele elementów m.in.: fizjoterapię czy środki farmakologiczne, które pozwalają choremu zachować sprawność fizyczną, złagodzić ból i przeciwdziałać zmianom w stawach lub je kontrolować. Pamiętaj, aby rozmawiać z lekarzem o wszystkich aspektach wpływu choroby na Twoje życie. Tylko wtedy, uda Wam się opracować długoterminowy plan leczenia, który w pełni będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Uczestników badania przeprowadzonego w ramach kampanii "RZS: Dołącz do działania" zapytano, co czują, kiedy myślą o swoim życiu z RZS. Okazało się, że pacjenci, którzy we współpracy z lekarzem kontrolują przebieg choroby niemal dwukrotnie częściej czują się optymistami (39 %vs 23 %) i zachowują spokój (31% vs 16 %), niż chorzy, którzy takiego planu nie posiadają.

QuestionaireImg

Odpowiedź: Tak lub Nie: Czy zamierzasz porozmawiać o tym kwestionariuszu ze swoim lekarzem?

questionArrow

Twój lekarz wyjaśni Ci odpowiedzi z kwestionariusza, a także inne zagadnienia związane z RZS. Dobrym początkiem rozmowy z lekarzem na temat planu leczenia będzie wydrukowanie wyników tego kwestionariusza oraz Przewodnika dla Pacjenta

 

Wiesz już, jakie należy podjąć działania, żeby skutecznie kontrolować przebieg RZS. To dobry moment, żeby skorzystać z Przewodnika dla Pacjenta, który możesz dostosować do swoich potrzeb. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci rozmawiać z lekarzem o RZS.

chaveronImg